Найчастіше неправильно підібрана фізична терапія призводить до погіршення фізичного стану хворого, що призводить до незворотніх наслідків.
Світова практика показує, що правильно підібрана фізична терапія сприяє більшому збереженню функціональності м’язів і мінімізації респіраторних та серцевих ускладнень.
Основною програмою навчання повинна бути регулярна і правильно підібрана фізична терапія і використання відповідних (ортопедичних і респіраторних) засобів, які допоможуть компенсувати наслідки підвищеної м’язової слабкості при м’язовій дистрофії та справити позитивний вплив на рухливість і незалежність дитини в повсякденному житті.
Основні функції фізичної терапії:
Максимальне збереження навичок ходьби, запобігання обмеженої рухливості в суглобах, запобігання формуванню сколіозу і підтримку легеневої функції.
Зокрема, мова йде про:
- Активізації мускулатури в залежності від функціональних і повсякденних особливостей.
- Підвищенні і підтримці витривалості і працездатності інтактних м’язів за рахунок активних вправ.
- Підтримання і поліпшення координації рухів.
- Збереженні навичок ходьби і положення «стоячи» за допомогою Школи Ходьби (ходьба уздовж брусів, ходьба за допомогою спеціальних ходунків і ін.) Індивідуальний підхід у виборі ортезів і супутніх засобів реабілітації.
- Профілактики контрактур.
- Поліпшення кровообігу і обміну речовин.
- Удосконалення та навчання дихальної, мовної, ковтальної функції і полегшення відкашлювання. Індивідуальний підхід у виборі апаратів, що підтримують ці функції.
- Поліпшення функцій серцево-судинної системи і кишечника.
- Стимулювання і цілеспрямоване просування самостійної діяльності дитини.
- Навчанні відповідним вправам батьків для реалізації в домашніх умовах.
- Ранньої мобілізації після травм і операцій. Тривала відсутність рухів сприяє швидкому руйнуванню м’язів.
- Профілактики проти респіраторних захворювань і підготовка індивідуального плану реабілітації в домашніх умовах в разі респіраторного захворювання.
Вибір терапії повинен бути заснований на клінічних даних, поточної стадії захворювання і індивідуальних потребах дитини.
Для залучення дитини в процес фізичної терапії, атмосфера приміщення повинна бути оформлена в яскравій і ігровій манері. Вправи повинні адаптуватися відповідно до ігровим інтересам дитини в повсякденному житті.
При МДД категорично протипоказано перенапруження. Фізичний терапевт повинен завжди дотримуватися допустимого навантаження і ні в якому разі не перевищувати індивідуальний ліміт витривалості.
У цій брошурі Ви зможете ознайомитися з основними прийомами розтяжок.